Kürt Film Festivali’nin açılışına yoğun ilgi

Sovyet-Rus Sinemasına Kuş Bakışı
Zer filminin gösterimi yapıldı
Kürd Araştırmaları’nın son sayısı Yılmaz Güney’in yayımlanmamış söyleşisiyle çıktı

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Kürt Film Festivali, “Kurdên Êzidî” (Êzidî Kürtler) filminin gösterimiyle başlarken, festival ilk gününde yoğun ilgi gördü.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Sinema Kolektifi’nin bu yıl 2’ncisini düzenlediği İstanbul “Kürt Film Festivali”nin açılışı Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Amasi Martirosyan’ın 1933 yılında çektiği “Kurdên Êzidî” (Êzidî Kürtleri) filminin gösterimiyle başlayan festivalde, ulusal kıyafetlerini giyen MKM sanatçıları, erken saatlerde salonu dolduran izleyicileri karşılayarak festival hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Festivale Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, Halkların Demokratik Kongresi(HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ile Cengiz Çiçek, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Ahmet Kaya’nın eşi yazar Gülten Kaya, Cumartesi Anneleri, Demokratik Kitle Örgütü Temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Festival sunuculuğunu Taylan Kesanbilici ve Sakina Jir Kürtçe ve Türkçe olarak yaptı. 27 filmin izleyiciyle buluşacağını söyleyen Kesanbilici, festivalin Kürt sinemasının üretim ve gelişimine katkı sağlayacağını belirtti.

Koma Aryen tarafından seslendirilen ezgilerin ardından program “Êzidî Kürtler” filmiyle başladı. Kürtçe, Türkçe ve Rusça dillerinde alt yazıyla sunulan film, yoğun bir ilgiyle karşılandı.