“Bu Kalabalığı Hatırla” belgesel serisinin ilk bölümü İstanbul Sözleşmesi

“Bu Kalabalığı Hatırla” belgesel serisinin ilk bölümü İstanbul Sözleşmesi

“Kadınların yüzde 67’si ev işlerini tek başına yapıyor”
Kadınlara Nasıl Konuşacaklarını Söylemeyi Kesin
Türkiye kadına şiddette OECD ülkeleri arasında 1. sırada

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği’nin (KİH-YÇ) tarafından “Bu Kalabalığı Hatırla” belgesel serisinin ilk bölümü yayınlandı.

Bu Kalabalığı Hatırla 1. Bölüm:İstanbul Sözleşmesi/Remember This Crowd Episode 1:Istanbul Convention

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği’nin (KİH-YÇ) yapımcılığını üstlendiği Vuslat Karan ve Burcu Melekoğlu’nun yönetmenliğinde “Bu Kalabalığı Hatırla” belgesel serisinin ilk bölümü yayımlandı.

Bu Kalabalığı Hatırla belgesel serisi, feminist hareketin tarihinde yaptığı kampanyaları yeniden hatırlamak ve yıllar geçtikçe büyüyen mücadeleyle birlikte oluşturulan kalabalıklarla hafızaları ortaklaştırmak için başlatılan bir sözlü tarih projesi.

Serinin ilk filmine, geçen yıl ve hala gündemimizden düşmeyen İstanbul Sözleşmesi ile başlayan KİH-YÇ, bu filmde Nahide Opuz davasından başlayarak İstanbul Sözleşmesi’nin ortaya çıkışı ve imzalanmasında Türkiyeli feministlerin emeklerini bir kez daha görüyor, İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin resmi olarak çıkma kararı verdiği süreçte verilen mücadeleyi yeniden hatırlatıyor. Belgeselde Feride Acar, Canan Arın, Şehnaz Kıymaz Bahçeci, Meral Danış Beştaş, Feride Eralp ve Yıldız Tar’dan “İstanbul Sözleşmesi Bizim” sloganın ardındaki tarihi dinliyoruz.